Британський Sky News написав, що між Києвом і Лондоном тривають переговори про передачу ЗСУ 10 танків Challenger 2.
Телеканал не розкриває свої джерела, але з огляду на загальний тренд, який виник на Заході після нового року з поставками Україні бронетехніки, можна припустити, що це не стільки реальний крок допомоги Україні, скільки цілеспрямоване інформаційне вкидання британської влади.
При цьому вкидання навіть не стільки для Києва, скільки для європейських західних союзників України, і насамперед для Німеччини, що володіє великим парком одних із найкращих у світі танків Leopard 2. Британці в даному випадку роблять жест схожий на той, що трохи раніше зробили французи з обіцянкою передати Україні застарілі, колісні, але все ж таки формально звані танками, вироби.
Втім, Challenger 2 – це вже повноцінний основний бойовий танк з вельми непоганими характеристиками, хоча і не менш серйозними недоліками. Основна проблема британця в тому, що машину вже не випускають із 2009 року, та й усього їх було зібрано лише 446 одиниць. Якщо вивчати відкриті джерела, то на 2020 рік у стройових частинах Британії залишалося всього 206 штук. Решта на консервації, і стан їхній невідомий. Іноземних операторів у танків практично немає, 38 Challenger 2 колись поставили Оману – ось, власне, і все.
Для танка це не найкраща репутація. Його не тільки не вдалося продати за кордоном, але ще й саме військове відомство Англії відмовилося їх закуповувати.
Бойове застосування у них теж було вельми обмеженим. Якась їхня кількість брала участь у другій війні в Іраку, але показник цей так собі. В Іраку на момент вторгнення коаліції на озброєнні стояли досить старі радянські машини, на кшталт Т-55, а тому оцінювати бойове застосування там “челленджерів” буде некоректно. От якщо вони таки доберуться до Донбасу, подивитися їх у справі проти тих же Т-90М буде набагато цікавіше.
Однак головна функція цієї поставки, якщо вона взагалі відбудеться, все ж таки мотиваційно-ідеологічна. На Заході, схоже, дозрів стратегічний консенсус щодо передачі Україні натовських танків. Поки що прокачують цю тему обережно. Французи дають відверту мотлох із 70-х. Британці дають не зовсім мотлох, але танки, яких так мало, що не вистачить навіть по одному в кожен музей Англії. Однак загалом крига скресла. На українських полях чекають “леопардів”.