18 січня американське видання The New York Times опублікувало статтю під назвою “США схиляються до допомоги Україні в ударах по Криму”.
Її зміст зводиться до таких тез:
– якщо раніше американська влада не наважувалася надавати Києву зброю великого радіусу дії для ударів по російських базах у Криму, побоюючись відповідних дій Москви, то зараз ці побоювання сходять нанівець. Серед іншого, це стосується і застосування російською стороною тактичної ядерної зброї. У Вашингтоні, бачачи приклади реакції Росії на попередні удари ЗСУ та українські диверсії на її території, дедалі більше зміцнюються в упевненості в “толерантності Росії до подібних атак”;
– удари по російських базах у Криму, на думку керівництва США, продемонстрували б Кремлю “хиткість контролю над півостровом” і зміцнили б позиції України на потенційних мирних переговорах.
– за допомогою ударів по Криму Україна змогла б порушити логістику російського угруповання військ у Херсонській і Запорізькій областях. Це, своєю чергою, дало б змогу не допустити російського наступу на цих напрямках, а в разі українського наступу – підтримати його порушенням тилового постачання російської сторони.
При цьому автори статті наголошують на двох важливих моментах. Перший із них – те, що адміністрація Байдена поки що не готова постачати Києву ракети великої дальності.
“Однак президент Байден поки що не готовий надати Україні ракетні комплекси великої дальності, які будуть потрібні Києву для ударів по російських об’єктах на півострові”, – констатують автори публікації.
Другий важливий момент полягає в тому, що в керівництві США не вірять у можливість України повернути контроль над Кримом.
“Проте, незважаючи на додаткове озброєння, адміністрація Байдена не думає, що Україна може повернути Крим військовим шляхом – і справді, все ще є побоювання, що такий крок може змусити пана Путіна відповісти ескалацією”, – йдеться у статті.
Далі йде перерахування численних експертних коментарів відставних американських генералів і політиків з числа “яструбів”, які всіляко закликають поставити Україні відповідні види озброєнь і стимулювати її наносити удари не тільки по Криму, а й безпосередньо “в глибину” території Росії. Формально всі вони є лише приватними думками. Але, як правило, такі публікації виходять у мейнстримних американських ЗМІ або щоб “промацати ґрунт”, або щоб пролобіювати ті чи інші рішення політичної влади.
У зв’язку з цим напевно незабаром ми побачимо реакцію російської сторони у вигляді заяв про ймовірність заходів у відповідь у разі реалізації описаних у статті кроків. Але так чи інакше не варто думати, що надання або ненадання якихось нових видів озброєнь здатне змінити ескалаційний тренд, за яким розвиваються події у війні в Україні.
Застосування українською стороною нових видів озброєнь, поставлених США, викличе розширення номенклатури застосовуваної російською стороною зброї. В арсеналі Москви є ще багато чого, чого вона досі не застосовує масово в бойових діях, починаючи з вакуумних бомб великої потужності і килимових бомбардувань міст, і закінчуючи гіперзвуковими ракетами з тактичними ядерними боєголовками. Незалежно від того, дійде справа до застосування всього цього арсеналу чи ні, в доступній для огляду перспективі Україну очікує ескалація бойових дій.