У тимчасово окупованому Криму російська влада продовжує посилювати репресії проти українців: вони фабрикують справи за статтями “державна зрада”, “тероризм”, “екстремізм” та “дискредитація російської армії”.
Про це повідомила журналістка Олександра Єфименко в ефірі Громадського радіо.
За її словами, останнім часом зросла кількість справ проти жінок. Відомо, що філолог із Севастополя Оксана Сенеджук та юристка з Ялти Людмила Колесникова стали жертвами таких переслідувань. Проти обох відкрито справи за статтею «державна зрада».
Людмила Колесникова, яка раніше працювала слідчою в Криму, була затримана російськими силовиками у травні 2024 року після поховання своєї матері. Її звинуватили у «дрібному хуліганстві», а потім відкрили кримінальну справу. У жовтні стало відомо, що Колесникова два місяці перебувала у СІЗО без офіційного статусу.
Подібний механізм використовують для фабрикування справ. Спочатку людину звинувачують за адміністративною статтею, що дозволяє проводити обшуки та затримання, а потім відкривають кримінальну справу. Така схема застосовувалася, наприклад, щодо художника Богдана Зізи з Євпаторії, якого звинуватили в “тероризмі” за те, що він облив будівлю адміністрації синьо-жовтою фарбою.
Журналістка також наголосила на посиленні умов утримання українців у російських колоніях. Відомо, що Руслан Месутов, Ремзі Бекіров, Муслім Алієв та Теймур Абдуллаєв перебувають у суворих умовах або в одиночних камерах. Абдуллаєв, зокрема, був покараний через виконання ранкової молитви. Такі дії часто супроводжуються дискримінацією за релігійними ознаками.
Крім цього, адвокати, які захищають українців у Криму, стикаються з переслідуваннями. Більшість з них мають адміністративні статті за публікації в соціальних мережах, а дехто був позбавлений адвокатського статусу, що унеможливлює їхню роботу у кримінальних справах.