Українські сили навряд чи зможуть відвоювати Крим у російських військ у найближчому майбутньому, заявили чотири високопоставлені чиновники міністерства оборони на секретному брифінгу в комітеті Палати представників у справах збройних сил.
Ця оцінка напевно розчарує київських лідерів, які вважають повернення півострова однією з найголовніших цілей, але про це свідчать слова людей, які безпосередньо впливають на підтримання боєздатності нашої країни.
Що саме привело доповідачів до такої оцінки, незрозуміло. Однак три обізнаних джерела запевнили, що в Пентагоні переконані, що Україна не має змоги витіснити російські війська із захопленого майже десять років тому півострова – і найближчим часом її не отримає.
Четверте джерело назвало посил брифінгу більш ухильним, але суть його зводиться до того, що перемога України в наступі на незаконно анексовану територію не гарантована. Усі четверо виступали на умовах анонімності через секретність брифінгу.
Серед доповідачів були заступник помічника міністра оборони з питань Росії, України та Євразії Лаура Купер і начальник оперативного відділу Об’єднаного штабу генерал-лейтенант Дуглас Сімз:
“Ми не збираємося коментувати секретні брифінги за зачиненими дверима і не будемо ні викладати жодних гіпотез, ні спекулювати про можливі операції, – заявила офіційний представник Пентагону Сабріна Сінгх. – Що стосується здатності України битися і відвойовувати суверенну територію, то їхні видатні кроки з відбиття російської агресії та постійна адаптація на полі бою говорять самі за себе”.
У комітеті Палати представників зі збройних сил від коментарів відмовилися.
Оцінка доповідачів перегукується з нещодавньою заявою голови Об’єднаного комітету начальників штабів генерала Марка Міллі:
“Я, як і раніше, стверджую, що вигнати російські війська військовим шляхом з усієї окупованої території України – з кожної її п’яді – цього року буде дуже й дуже складно, – заявив він на зустрічі контактної групи щодо України в Німеччині 20 січня. – Але це не означає, що це неможливо. Це не означає, що цього не станеться, але це буде дуже і дуже складно”.
Нагадаємо, російські війська окупували Крим 2014 року, і відтоді на півострові розміщені засоби ППО і десятки тисяч військовослужбовців. Багато з цих піхотних підрозділів займають укріплені позиції, що розтягнулися на сотні кілометрів, і протистоять українським військам уздовж Дніпра.
Питання про повернення Криму викликає суперечки вже кілька місяців: американські та європейські офіційні особи наполягають на тому, що юридично півострів – частина України, але при цьому відмовляються належним чином готувати Київ до наступу в цьому районі.