Заява президента Трампа про те, що США не повинні так активно гарантувати безпеку Європи, може призвести до того, що союзники, які намагаються посилити свою військову міць, будуть змушені скоротити допомогу Україні.
Про це пише “The New York Times”.
З моменту, коли Дональд Трамп обійняв посаду президента, він заявив про намір припинити підтримку України з боку Сполучених Штатів. Це викликало побоювання у європейських лідерів щодо можливості поставок зброї, необхідної Україні.
Коаліція європейських держав, які висловлюють підтримку Україні, активно працює над тим, щоб забезпечити постачання озброєння на свої території відтоді, як президент Трамп чітко позначив необхідність збільшення відповідальності Європи за безпеку України і свою власну.
Це одна з причин, через яку Верховна Рада України більшістю голосів підтримала в четвер угоду про передачу Сполученим Штатам частини майбутніх доходів від продажу природних ресурсів, включно з корисними копалинами. Хоча ця угода не гарантує безпеку, вона залишає відкритою можливість для продовження поставок американської зброї та іншої військової підтримки.
“Він сказав мені, що йому потрібно більше зброї, але він говорить це вже три роки”, – сказав Трамп після зустрічі з Володимиром Зеленським минулого місяця в Римі.
Країни Європи в рамках співпраці надали приблизно половину від загальної суми в 130 млрд доларів, які були спрямовані на підтримку України з моменту початку російської агресії у 2022 році. Решту коштів надали Сполучені Штати.
У п’ятницю США дали згоду на передачу Україні 125 артилерійських снарядів великої дальності та 100 ракет до системи Patriot із запасів Німеччини. Це вкрай важливе озброєння виробляється в США і не може бути вивезено за межі країни без дозволу американського уряду, навіть якщо воно належить іншій державі.
Тоді як європейські лідери та інвестори, найімовірніше, мають намір збільшити фінансування виробництва зброї, керівники галузі та експерти пророкують, що для запуску виробничих ліній знадобиться близько десяти років.
“Вони стикаються з подвійною проблемою – необхідністю переозброюватися самим і постачати в Україну, а промислових потужностей недостатньо для виконання обох завдань”, – заявив Метью Севілл, директор відділу військових наук Королівського інституту об’єднаних служб.
В Україні щорічно виробляють мільйони безпілотних літальних апаратів, зокрема дешевих дронів-камікадзе, щоб скоротити витрату артилерійських боєприпасів.
За словами представника західної розвідки, який уважно відстежує ситуацію на фронті, українські військові стали більш ефективно використовувати зенітні ракети Patriot, застосовуючи дешевші засоби для відбиття менш значних загроз.
“Вони хотіли б отримати більше крилатих ракет, більше балістичних ракет і безліч іншої зброї, але наразі їм доведеться заповнити цю прогалину”, – додав аналітик.