П’ять найбільших західних нафтогазових компаній світу оголосили про колосальні суми доходів за минулий рік
Про це пише “Європейська правда”.
Ключовим фактором у формуванні умов для безпрецедентних прибутків став конфлікт в Україні, але сам Київ нічого не отримає.
Кожна з компаній встановила нові рекорди надходжень від продажу викопного палива в умовах енергетичної кризи. Тепер ExxonMobil, за негласної підтримки Shell, Chevron, TotalEnergies і BP, намагається оскаржити рішення ЄС щодо оподаткування їхніх надприбутків.
Завдяки стрибку цін на енергоносії прибутки цих компаній за минулий рік більш ніж подвоїлися:
ExxonMobil отримала 59,1 мільярда доларів, +157% відносно 23 мільярдів доларів у 2021 р.
Shell – 39,87 мільярда доларів, +107% щодо 19,3 мільярда доларів у 2021 р.
Chevron – 36,5 мільярда доларів, +134% щодо 15,6 мільярда доларів у 2021 р.
TotalEnergies – 36,2 мільярда доларів, +100% щодо 18,1 мільярда доларів у 2021 р.
BP – $27,6 мільярда доларів, +116% щодо 12,8 мільярда доларів у 2021 р.
Конфлікт в Україні став ключовим фактором у формуванні умов для безпрецедентних доходів.
Прибутки кожної з цих компаній стали рекордними. При цьому на сьогоднішній день всі вони публічно оголосили про вихід з Росії, останньою була Total Energies.
Також відомо, що ці компанії в січні – червні 2022 року інвестували в альтернативні джерела енергії менше ніж п’ять відсотків своїх доходів, відмовляючись змінювати свою бізнес-модель, побудовану на викопному паливі.
У вересні Європейський союз запровадив надзвичайні податки для енергетичних компаній: перший у розмірі щонайменше тридцяти трьох відсотків від прибутку компаній, що видобувають викопне паливо, і ще один – з доходів енергетичних компаній, отриманих від зростання цін на електроенергію.
Європейська комісія запропонувала запровадити податки на енергетичні надприбутки, щоб допомогти компенсувати різке зростання рахунків за електроенергію і газ у Європі. Рішенням Ради ЄС усі двадцять сім країн-членів підтримали це рішення.
За попередніми оцінками, такі дії принесуть ЄС загалом додаткові двадцять п’ять мільярдів євро. Частина цих коштів може і має бути використана на підтримку України.