За офіційними даними Повітряних сил ЗСУ, у червні 2025 року Росія здійснила рекордну за весь час війни хвилю запусків ударних дронів-камікадзе “Shahed”. За підрахунками Kyiv Independent, цього місяця агресор випустив 5 337 таких БПЛА , а за іншими оцінками їх було ще більше – до 5 438 .
Для порівняння: попередній рекорд становив 4 198 “Shahed” (березень 2025). Таким чином інтенсивність атак “Shahed”-дронів зросла приблизно на третину (на 1 435 запусків більше, ніж у травні).
Водночас українські експерти відзначають, що коефіцієнт відбиття ракетно-дронових ударів ППО зріс незначно. За даними Держави Повітряних Сил, у червні вдалося знищити близько половини безпілотників, однак навіть цієї статистики не вистачило, щоб повністю нейтралізувати загрозу. В абсолютних цифрах проривів у липні було більше: умовно кажучи, якщо у травні не вдалося збити або відвернути приблизно 714 дронів, то у червні – вже близько 757 (за деякими оцінками). Цей показник чітко корелює з нарощенням кількості атак.
Причиною є те, що російські “Shahed” еволюціонують. Нові модифікації дронів літають на значно більшій висоті – тепер їхня крейсерська висота складає близько 2 500-2 800 метрів – і майже вдвічі швидше, ніж раніше. Деякі варіанти розвивають швидкість понад 550-600 км/год. Таким чином ці БПЛА опиняються поза досяжністю легких зенітних груп зі стрілецькою зброєю і гелікоптерів-перехоплювачів. Ще донедавна мобільні загони з кулеметами могли збивати “Shahed”, але тепер їхня ефективність суттєво впала. Основним же засобом протидії залишаються стаціонарні і мобільні зенітні ракетні комплекси – але їхніх ракет завжди замало, аби відбити сотні одночасних атак.
За експертними оцінками, в червні в середньому за добу запускалося майже 180-190 засобів повітряного нападу. У цих умовах запаси ЗРК швидко виснажуються, тому військові б’ють на сполох. Командир Сил безпілотних систем ЗСУ майор Роберт “Мадьяр” Бровді попереджав, що Росія цілком може вийти на рівень близько 1 000 “Shahed”-дронів на добу, йдеться про можливий пік атак.
Такий темп – уявна межа поточних можливостей ворога, але навіть на ближчий час це викликає величезне занепокоєння українських фахівців.
На фоні цього в Україні пришвидшується розвиток нових засобів протиповітряної оборони. Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров нещодавно повідомив, що українські фахівці вже випускають спеціальні дрони-перехоплювачі для боротьби з “Shahed”. За його словами, над цим працювали роками, і деякі нові зразки “дронів-перехоплювачів” “зробили неймовірний прорив”. Офіційних подробиць про їхню практичну ефективність поки немає – міністр лише заявив, що перші результати обіцяють показати літом. Окрім того, обговорювалися й екзотичні ідеї залучення легких спортивних літаків як “перехоплювачів”, проте це викликає побоювання: у темряві такі літаки важко відрізнити від ворожих дронів, і існує ризик випадкового ураження “дружніх” підрозділів.
Варто також зазначити зміну характеру самих атак. Раніше “Shahed” скидалися “пачками” по одному місту, тепер же атаки стали більш скоординованими і “налягають” одночасно на кілька регіонів. Російські БПЛА часто доповнюють вильоти ракетними ударами – поєднуючи одночасно масові напади крилатими та балістичними ракетами. Як наслідок, навіть Київська ППО часом отримує пробиття. Наприклад, ще 17 червня в ході масштабного ракетно-дронового штурму по столиці пройшла найбільша за рік нічна атака, де ключовою зброєю стали саме “Shahed”. Усе це означає, що ворог тренується забезпечувати відразу велику “хвилю” атак із декількох носіїв.
При цьому тривожна тенденція – прецеденти денних атак “Shahed”. Так, 3 липня під час ранкового нападу два БПЛА влучили в Полтавський обласний центр комплектування (колишній військкомат), спричинивши сильну пожежу. У цьому випадку працівники центру були у приміщенні, та їм вдалося частково сховатися, але є загиблі та поранені. Цей інцидент наочно показує: противник може вивести ударні БПЛА через кілька областей і уразити об’єкт, що не був повністю у зоні активного прикриття, навіть у світлий час доби.
Зі свого боку Україна також продовжує завдавати ударів по глибоких цілях у РФ за допомогою власних ударних дронів (попри менший їхній ресурс, ніж у Кремля). Відомо про рейди дронів “Лютого” на військові аеродроми й іншу інфраструктуру противника, але їхня кількість поки що в рази менша за російську.
Отже, на початку літа 2025 року ворогом відзначено черговий стрибок в еволюції “Shahed”-атак: вони стають масовішими, дальнішими і різноманітнішими. Українська ППО й далі долає оборону щодня, проте ефективність ракет і артилерії невпинно вичерпується. У найближчій перспективі навряд чи очікуються нові “чудодійні” методи – цей раунд війни як і раніше буде вирішуватися кількістю і якістю атаки і оборони. За таких умов зростає значення союзної допомоги (зокрема ракет для ППО) та швидких інновацій у технологіях перехоплення. Водночас уже зрозуміло, що “Shahed”-атаки в Україні залишаться одним із ключових факторів бойової та соціальної напруги найближчими місяцями.