Військові дії Росії в Україні розділили світ. Одна його частина підтримує Київ, а друга, навпаки, хоче зміцнити відносини з Росією. На таку позицію у кожної зі сторін є свої причини.
Китай, Туреччина та Індія, яким протистоять Європейський Союз, Велика Британія та США. Світ розділився залежно від ставлення до російського вторгнення, яке триває вже рік. Якщо перші три країни хочуть якнайшвидшого завершення конфлікту навіть ціною втрати Україною територій, то Захід, навпаки, наполягає на поверненні цій країні контролю над її регіонами, навіть якщо для цього доведеться продовжити конфлікт.
Це не єдина різниця у сприйнятті конфлікту між цими групами. І дивуватися тут нічому. Саме ці три азіатські держави зараз приймають основний обсяг російського експорту. Наприклад, Росія запропонувала їм нафту за пільговими цінами внаслідок європейських санкцій.
Китай, Індія і Туреччина – у такому порядку – є найбільшими імпортерами з Росії. Крім того, за інформацією Обсерваторії економічної складності, ці країни продовжують постійно збільшувати обсяги імпорту з країни, яка розпочала найбільший збройний конфлікт на території Європи з кінця Другої світової війни.
Однак гроші не єдина причина для як мінімум поблажливого ставлення до конфлiкту в Україні. “Роль тут відіграють дві причини. Перша – ідеологічна близькість до Росії, з якою Китай поділяє єдиний погляд на міжнародний устрій і США, а друге – це політичний розрахунок”, – пояснює порталу “Сезнам справи” Івана Караськова, аналітик в Асоціації з міжнародних питань.
“Китай вичікує, чим закінчиться збройний конфлікт, і які можливості можуть відкритися перед ним за різного розвитку подій. Зараз Китаю вигідніше підтримувати Росію, яка відволікає увагу Заходу від нього. При цьому Китай підтримує Путіна не надто активно, щоб не спровокувати Захід на кроки у відповідь, наприклад, у вигляді вторинних санкцій проти китайських банків”, – уточнює Івана Караськова.
Цьому відповідають і результати опитування Європейської ради з міжнародних відносин. З результатів випливає, що майже половина (44%) китайських респондентів вважають Росію незамінним партнером своєї країни, а ще 35% також вважають її союзником. В Індії союзника в Росії бачить 51% населення. Навпаки, у США такої думки дотримується кожен двадцятий.
За словами Івани Караскової, у період збройного конфлікту Китай відіграє роль нейтрального гравця і пропонує спільні мирні плани. “Захід це не переконає, але Китай орієнтує свої ініціативи на країни глобального півдня, для яких український конфлікт – далека проблема, і для них актуальними є скоріше її наслідки у вигляді дефіциту деяких товарів”, – додає експерт.
Аналітик Асоціації з міжнародних питань Павло Гавлічек додає, що всі згадані країни керуються власним комплексом причин, зокрема геополітичними, економічними та стратегічними інтересами.